Nože pro sebeobranu

Charakteristika nože pro sebeobranu

 

Rozdíl mezi bojovým nožem a sebeobranným nožem je jen ve velikosti. Zatímco sebeobranný nůž by měl být co nejmenších rozměrů a váhy ke skrytému nošení. U bojového nože se toto neřeší. Naopak délka čepele by mělo být dostatečně dlouhá pro zasažení hluboko uložených důležitých vnitřních orgánů.
V zásadě by, ale bojový nůž měl být podobné konstrukce jako sebeobranný nůž. Vyjma velikosti.

Nejdůležitější charakteristickou vlastností nože pro sebeobranu je jeho konstrukce. Nůž pro sebeobranu by měl mít tyto vlastnosti:

  • má být vyroben z kvalitní oceli
  • má být kvalitně zakalen
  • má mít dobrý (pevný) úchop pro konkrétního uživatele
  • má mít spolehlivý mechanizmus (v případě zavíracích nožů)

 

Nože pro sebeobranu jsou vyráběny jako pevné a zavírací sebeobranné nože. Zde záleží jen na vaší osobní preferenci, jaký typ nože pro sebeobranu zvolíte a taky na legislativě daného státu.

Rukojeť nože pro sebeobranu

speciální sebeobranné nože

Tvar a materiál střenek nože pro sebeobranu má podstatný, ne-li rozhodující vliv na kvalitu užití sebeobranného nože. Tvar rukojeti nože pro sebeobranu je důležitý pro správný a pevný úchop, který zvyšuje naší bezpečnosti při použití nože pro sebeobranu. Úchop by měl být pohotový a intuitivní . Vždy by jste měli vycítit z úchopu, kde se nachází ostrá část čepele! Osobně preferuji na rukojeti vybrání pro ukazovák. Tato drážka zabraňuje sklouznutí prstů na ostří a zabrání poranění. Čím hlubší bude tato drážka, tím si můžete dovolit větší razanci při bodných technikách. Ukazovák má na bezpečném a účinném držení nože pro sebeobranu zásadní podíl.

Další důležitou věcí je délka rukojeti nože pro sebeobranu. Obecný názor je, že by měla přečnívat asi 1 cm přes nataženou dlaň. Čímž se opět rozšiřuje množství použitých technik nože pro sebeobranu, Vyčnívajícím koncem se např. dají zasazovat údery. Osobně si myslím, že se to hodí spíše pro nože bojové. Sebeobranný nůž by měl mít rukojeť co nejkratší, ale ne na úkor pevnosti úchopu.

Materiál střenek nožů pro sebeobranu

Povrch střenek nože pro sebeobranu by měl být pokud možno strukturovaný pro pevnější úchop. Taky usnadňuje držení např. ve vlhkých rukou nebo od krve. Leštěné nebo hladké střenky nejsou ze zmiňovaných důvodů vhodné. Já preferuji na střenky materiál G10. Tento materiál je možné upravit v do mnoha podob. Je to odolný materiál a pro výrobu střenek nožů pro sebeobranu je velmi vhodný.

Tvar čepele nože pro sebeobranu

klasický sebeobranný nůž

Velmi důležitým parametrem nože pro sebeobranu je tvar a délka čepele. S tvarem a délkou čepele nože pro sebeobranu velmi úzce souvisí tloušťka čepele, ta by měla být úměrná délce čepele, aby v případě pádu nože nebo zasažení např. zdi během souboje nedošlo k jejímu zlomení. Dnes je v nabídce nepřeberné množství tvarů čepelí nožů pro sebeobranu. Zde opět záleží na vkusu a potřebách uživatele. V zásadě platí, že tvar čepele se odvíjí od volby požití. Při výběru čepele nože pro sebeobranu si můžete vybrat dýkovitou čepel, tanto, bowie, karambit a všelijaké moderní kombinace výše uvedených. Každý z těchto tvarů ma konkrétní přednosti a poskytuje vám určitou výhodu pro konkrétní techniku použití nože pro sebeobranu a v ostatních je zase určitou nevýhodou. V souhrnu to znamená, že neexistuje universální tvar čepele nože pro sebeobranu.

Délka čepele nožů pro sebeobranu

Délka čepele nože pro sebeobranu to je diskuse sama o sobě. Každý odborník na boj nožem vám poradí jinak a bude preferovat jinou délku. Většinou je doporučovaná 9-12 cm. 9 jako nejkratší možná a 12 jako nejdelší pro dobrou manévrovatelnost a ovladatelnost. Při těchto délkách by měla čepel zasahovat důležité orgánÿ. Můj názor je, že pro sebeobranný nůž je ideální délka 3-7 cm. Účelem sebeobrany není zabít útočníka, ale prostě jenom přežít a vyváznout s pokud možno zdravou kůží a zároveň myslet na další právní a trestní konání. Na toto vše tato délka čepele nože pro sebeobranu bohatě stačí.

Pouzdra k nožům pro sebeobranu

sebeobranný nůž s kvalitním pouzdrem

Poudro nože pro sebeobranu je jeho nezbytnou součástí a plní velmi důležité funkce. Pouzdro zabezpečuje bezpečné i skryté nošení nože pro sebeobranu, chrání také uživatele před náhodným poraněním a umožňuje rychlé a pohotové použití nože pro sebeobranu v případě potřeby. Rozhodující roli zde má zejména u pevných nožů pro sebeobranu kvalita materiálu ze kterého je pouzdro nože pro sebeobranu vyrobeno.
Při použití nože pro sebeobranu je základním předpokladem rychlý a pohotový přístup k noži za jakýchkoliv podmínek. Pro tento účel se nejlépe hodí pouzdro vyrobené z materiálu kydex. Jeho obrovská výhoda spočívá v tom, že nůž nemusí být nějak dodatečně jištěn. Stačí ho pouze vytáhnout.